Akademia 100 lecia Odzyskania Niepodległości

Szkoła Podstawowa w Dorohusku uczciła

100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

uroczystą akademią 9 listopada.

Możemy pochwalić się zdolną młodzieżą, więc efekt finalny w wykonaniu uczniów klasy III B gimnazjum oraz starszych klas szkoły podstawowej wypadł okazale

Katarzyna Korzeniewska, Roksana Krawczyńska, Aleksandra Chyla i Krystian Albiniak prowadzili całe przedstawienie jak ciekawa lekcję historii niczym wytrawni prezenterzy.

Magdalena Marciniak, Kalina Stopa, Rebeka Andryszczuk, Kacper Plewa, Łukasz Sergijuk i Krystian Albiniak deklamowali z pasją poezje J. Słowackiego, M. Wolskiego, Cz. Miłosza , R. Piaseckiego, W. Bełzy, A. Oppmana. Tematyka wierszy nawiązywała do powstańców barskich i  powstańców styczniowych, ich walki i rozterek. Przepojona miłością do Boga i Ojczyzny. Równie piękne były wiersze o orle białym i o tym co czujemy na słowo niepodległość.

Damian Albiniak i Krzysztof Ulewicz byli autorami ciekawej prezentacji do narracji historycznej i recytowanej poezji. Innym razem to przejmująca muzyka rockowa wraz z obrazem przenosiła nas w czasy walk o wolność, które toczyli nasi przodkowie.

Pełni przekazu dopełnia chór szkolny. Zawsze reprezentuje on wysoki poziom. Wiązanka pieśni patriotycznych oraz uczuciowe piosenki ,,Taki kraj” i ,,Pytasz mnie” zaśpiewane przez Justynę Jakubowską , Zosię Ostapiuk i Kasię Korzeniewską (drugim głosem) to wysoka półka.

Dekorację tematyczną wykonały uczennice z kl. III B Julia Kogut, Klaudia Macegoniuk i Ewelina Szykuła.

Patriotyzm może mieć wiele twarzy, stąd różne formy przekazu z jakim chcieliśmy trafić do naszych uczniów. Bawić i uczyć.

Naszą uroczystość uświetnili goście – ks. prałat R. Winiarski i ks. kanonik J. Iracki z parafii w Dorohusku, kierownictwo placówki Straż Granicznej w Dorohusku ppłk. R. Brychlik i ppłk. A. Suchonos, R. Lalik dyrektor GOKiT, R. Borkowska- Stopa przewodnicząca Rady Rodziców SP w Dorohusku.

Wszystko odbyło się oczywiście w asyście pocztu sztandarowego szkoły, który prezentuje się wspaniale i godnie. (M. Matczuk, O. Kiryczuk , D. Chwyć i Ł.Sergijuk, R. Andryszczuk, J. Kogut).

Ważnym punktem akademii było wspólne śpiewanie hymnu państwowego o godzinie 11 minut 11 – całe cztery zwrotki i refren.

Z grona pedagogicznego odpowiedzialnymi za całe przedsięwzięcie byli: D. Prus, R. Sobczuk, H. Mysakowska, M. Watras.

Autor: Dariusz Prus