Bieg Żołnierzy Wyklętych w Dorohusku

Czwartek 1 marca 2018r.

Obchodziliśmy w kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto kiedy wolna Polska czci swoich bohaterów z lat 1944 – 1963. Chodzi oczywiście o żołnierzy formacji niepodległościowych, antykomunistycznych, narodowych i patriotycznych, którzy walcząc o Polskę wolną od Sowietów byli wyklinani i wyklęci przez ówczesny reżim komunistyczny. Pamięć o nich miała się znaleźć na śmietniku historii.

Szkoła Podstawowa w Dorohusku aktywnie przypominała tych niezłomnych rycerzy.

Uroczystość miała godną rangę. Społeczność szkolna tego dnia była odświętnie ubrana. Przybyli do nas dostojni  goście odgrywający znaczącą rolę w życiu publicznym. Księża z parafii w Dorohusku, W. Sawa wójt gminy Dorohusk, J. Papacz przewodniczący Rady Gminy, dyrektorzy i kierownicy lokalnych jednostek. Obecni byli komendanci policji i straży granicznej w Dorohusku. Miło, że przybył do nas kierownik A. Kwieciński z chełmskiej Delegatury LKO. Pani R. Borkowska- Stopa przewodnicząca naszej Rady Rodziców. Uczniowie nauczyciele i wielu rodziców .Gościł również poczet sztandarowy ze   SP w Świerżach.

Szkolne obchody NDPŻW składały się z dwu części.

Część pierwsza – część oficjalna (poczty sztandarowe, hymn narodowy) poprowadzona przez sympatyczną dwójkę Aleksandrę Ostasz i Arkadiusza Kryszczuka z klas trzecich gimnazjum.

Do tła historycznego opowiadanego przez prowadzących nasi uczniowie recytowali ,,Przesłanie Pana Cogito”[A. Ostasz] i ,,Wilki”[K. Stopa]- księcia poetów Zbigniewa Herberta. To było coś – czapki z głów. R. Andryszczuk ,, Z Bogiem panowie”.
W postacie Pileckiego, Siedzikówny, Dekutowskiego i Lalka wcielili się kolejno – K. Albiniak Marciniak, M. Dudko, F. Lewczuk. To było przejmujące świadectwo poświęcenia i oddania Ojczyźnie.
Oprawa muzyczna i obraz to domena D. Albiniaka i M. Matczuka z kl. II B. Muzyka Horytnicy, Contra Mundum, Pozytywki – połączenie znakomitych tekstów o Żołnierzach Wyklętych, nostalgii, energii i mocnego przesłania. Taki repertuar szkolnej akademii najlepiej trafia do młodego pokolenia i jest dla nich ciekawy.

Część druga – publiczna prezentacja projektu gimnazjalnego przez uczniów klasy II B gimnazjum -

pt. ,, Przesłuchanie Żołnierzy Wyklętych – przedstawienie ''.
Uczestnicy: Ł. Sergijuk, K. Remiś, P. Iwańczuk, R. Krawczyńska, K. Korzeniewska jako Żołnierze,
Wyklęci,K. Kubiak – oficer śledczy KBW
K. Ulewicz i D. Masełko jako milicjanci,
K. Plewa – ksiądz.

Opiekun projektu – D. Prus.

Tematyka projektu ukazuje typowe dramatyczne losy żołnierzy niepodległościowego podziemia po II wojnie światowej. Od walk w lesie przez katownię UB aż po wyroki śmierci z rąk komunistów. Akty dramatu poruszyły młodą i dorosłą widownię, a to znak, że było interesująco. Zebrani mogli oglądać błyskotliwe dialogi uczniów- aktorów. Z jednej strony – honor, prawda, wierność ideałom II RP reprezentowane przez Żołnierzy Wyklętych. Z drugiej – obłuda, zaprzaństwo, brutalna obca siła w rękach prokuratorów , ubeków i sił KBW.

Cześć i chwała bohaterom.

Autor: Dariusz Prus