Pamiętamy o Smoleńsku

W piątek 10 kwietnia br. obchodziliśmy 5 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Oczywiście słowo "obchodziliśmy" w  odniesieniu do relacji medialnych z tego dnia jest tu zdecydowanie za dużym słowem. Dlatego, chcąc osobiście przeżyć tę tragiczną i jednocześnie ważną dla najnowszej historii Polski rocznicę wraz z grupą młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz panem Dariuszem Prusem, naszym historykiem wybraliśmy się do Warszawy.

Było nas 7 osób, nie mogło nas zabraknąć tego dnia w Warszawie. Po południu na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim, w miejscu, które przed pięciu laty skupiało tysiące Polaków w obliczu tak wielkiej tragedii (również i wtedy tam byłem obecny), uczestniczyliśmy w programie artystycznym w wykonaniu znanych artystów jak chociażby Jan Pietrzak. Nie zabrakło również prezentacji filmowych i osobistych wspomnień, chociażby brata śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jarosława, który przy tej okazji mówił o wartości prawdy. Następnie udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, pod krzyż upamiętniający pierwszą wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1979 roku i Grób Nieznanego Żołnierza. Wieczorem w warszawskiej archikatedrze sprawowana była Msza Święta, na której modliliśmy się za wszystkie 96 ofiar katastrofy sprzed pięciu lat. Po Mszy przeszliśmy w marszu pamięci przez Plac Zamkowy pod Pałac Prezydencki. Rodziny ofiar dziękowały wszystkim za kultywowanie pamięci o zmarłych i zaangażowanie wielu osób w wyjaśnienie przyczyn katastrofy. Nasza obecność, szczególnie naszych młodych kolegów i koleżanek z Dorohuska w takim miejscu, w takim czasie, była wkładem w budowanie najnowszej historii Polski, która była i jest tworzona na ulicach Warszawy.