Zespół Szkolno-Przedszkolny

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI

ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Szkoła Podstawowa w Dorohusku po raz kolejny uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaufali zapewnieniom władz komunistycznych i nie złożyli broni. 1 marca 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Stąd też datę 1 marca uznano jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęliśmy już w niedzielę, kiedy to w kościołach naszej parafii odprawiono msze w intencji Żołnierzy Wyklętych, natomiast w poniedziałek 2 marca w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia, której częścią był poruszający montaż słowno – muzyczny upamiętniający los żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pana Dariusza Prusa. Gościliśmy delegacje najważniejszych instytucji, w tym proboszczów naszych parafii i księży, poczty sztandarowe, uczniów i rodziców.

Nie mogło zabraknąć poezji Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zilustrowanych niezwykłą muzyką Andrzeja Kołakowskiego, Fortecy czy rapera Tadka, a także interpretacji Justyny Jakubowskiej piosenki „Idę walczyć mamo”. Całość podsumowała Dyrektor Alina Prus, która podziękowała gościom, występującym, a także zwróciła uwagę na fakt, że na cmentarzu w Dorohusku pochowany jest nasz Żołnierz Wyklęty – Edward Gałecki.

Drugą częścią uroczystości był cieszący się niesłabnącą popularnością Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” na symbolicznym dystansie 1963 metrów (rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka).Wzięło w nim udział sporo ponad 100 uczestników. Ku ogromnej naszej uciesze biegł po raz kolejny ks. Michał Szuba, który na tę okoliczność przyjechał do nas z Lublina.

                                                                                                                                                                  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.