Sprzątamy las

SPRZĄTANIE LASU, CZYLI SYZYFOWE PRACE

12 października 2019 r., 18 uczniów Szkoły Podstawowej w Dorohusku z klas 0-VIII , należący do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody i Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu lasu w miejscowości Husynne. Akcja odbywała się po raz drugi. W porozumieniu z Nadleśnictwem Chełm i z wielką pomocą pana Michała Jakubowskiego – leśniczego Leśnictwa Husynne wyruszyliśmy porządkować las. Z wielkim optymizmem zabraliśmy się do zbierania śmieci. Na poczatku nie było żle, było trochę odpadów, worki nie zapełniały się szybko, ale z każdym przebytym metrem nasze przerażenie rosło. Można powiedzieć:

"Im głębiej w las, tym więcej ....... ŚMIECI".

Kolejne worki zapełniały się w zastraszającym tempie. Trudno powiedzieć ile dokładnie worków napełniliśmy w ciągu godziny pracy, część z nich za całkowicie zapełniła przyczepę samochodową (ok. 15 worków), około 10 worków śmieci pozostało jescze do wywiezienia. Można powiedzieć, że to niezły wynik, szkoda tylko, że to nie jest to wynik radosny i budzący dumę.

Niestety, to nie zwierzęta leśne pozostawiły tam plastikowe i szklane butelki, woreczki foliowe, puszki, stare opony, eternit i zużyte plastikowe miski. Można długo wymieniać co znalazło się między drzewami, ale to wszystko pochodziło z ludzkich domów i przestało być użyteczne. Samo też nie trafiło do lasu, ktoś musiał to tam przynieść lub przywieźć.

Na zakończenie nikt nie śmiał się i nie wygłupiał bo wszyscy byliśmy przygnębieni, tym jak można w cywilizowanym świecie traktować las, a niestety ten las nie jest wyjątkiem.