Biwak 2019

W dniach 12-13 czerwca 2019 roku nasza Drużyna Harcerska przeżywała swój biwak. Tym razem nie jechaliśmy daleko. Nasze namioty stanęły na terenie przyszkolnym. Na początku biwaku harcerze poszli na rajd pieszy. Zastępy dostały mapy terenu i szły według mapy. Trasa wiodła przez Teosin i Wólkę Okopską.

Po drodze ze względu na straszny upał odbyły się dwie bitwy wodne. Po nich zrobiło się duuużo chłodniej.  W Wólce Okopskiej u państwa Michalskich odbyło się kolejne oblewanie i walka ze zraszaczem. Po ochłodzeniu się harcerze rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski, które były jednocześnie ich obiadem tego dnia. Po tym każdy zastęp otrzymał zadanie rozszyfrowania na czym polega alfabet Morse’a, a następnie przekazania tym szyfrem jednozdaniowej wiadomości innemu zastępowi.

Po powrocie pod szkołę rozbiliśmy namioty i zajęliśmy się samarytanką, czyli zasadami udzielania pierwszej pomocy. W rolę instruktorów wcielili się harcerze z klas ósmych i trzecich gimnazjum. Kolejnym punktem były podchody, które przygotowali harcerze z klasy 8a. Najważniejszym momentem tego dnia było jednakże Przyrzeczenie harcerskie, które zostało złożone przez dziewięcioro druhen i druhów. Miało ono miejsce pod Pomnikiem Niepodległości, symbolicznym miejscu upamiętniającym ludzi, bez których nie byłoby nas Polaków i nasza mowa nie rozbrzmiewałaby w tym miejscu. Przemarsz z pochodniami i przyrzeczenie w takiej atmosferze na pewno będzie na długo w pamięci harcerzy.

Kolejny upalny dzień to składanie śpiworów, karimat i namiotów. Potem wędrówka na przejście graniczne, gdzie oprowadził nas i pokazał wiele miejsc sympatyczny funkcjonariusz Straży Granicznej. Oczywiście najwięcej emocji wywołał pokaz tresury pieska, a raczej suczki Czaczy. Po powrocie do szkoły zawiązaliśmy krąg i na pożegnanie odśpiewaliśmy „Bratnie słowo”. Na tym zakończył się ostatni biwak tego roku.