Pstryczek-elektryczek

Warsztaty Młodego Naukowca-,,Pstryczek-elektryczek.''

,,Sterczy w ścianie taki pstryczek. Mały pstryczek-elektryczek. Jak tym pstryczkiem zrobisz pstryk, to się widno robi w mig Bardzo łatwo: Pstryk-i światło!-tak o elektryczności pisał Julian Tuwim. Na warsztatach  natomiast dzieci dowiedziały się najpierw, jak powstaje energia elektryczna: w procesie spalania węgla brunatnego,z promieniowania słonecznego ( baterie słoneczne), z energii wiatru (elektrownie wiatrowe), a potem sprawdzały co przewodzi prąd i co go izoluje.

W doświadczeniach wykorzystane zostały materiały dostępne w każdej kuchni: ocet, woda, jabłko,ziemniak, cola. Przy okazji eksperymentów Młodzi Naukowcy uświadomili sobie jak bardzo należy uważać, by nie bawić się przy gniazdkach elektrycznych oraz żeby nie korzystać z urządzeń elektrycznych w pobliżu wody. ,,Przyrodniczy detektyw'' - to temat następnych warsztatów, które odbędą się w dniach 11-12.01.2017.