ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

1 marca obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W hołdzie polskim bohaterom antykomunistycznego podziemia uczniowie ZSP w Dorohusku przedstawili patriotyczny montaż słowno - muzyczny. Wspominając w poezji, filmie i obrazie tych najsławniejszych i najbardziej tragicznych - wołali o pamięć i prawdę.

Żołnierzy tzw. drugiej konspiracji za wierność ojczyźnie i walkę z sowieckim zniewoleniem spotkały  - łzy, cierpienie, rozpacz, więzienie i śmierć. Zamordowano ich dwukrotnie. Raz - fizycznie, drugi raz - wyklinając pamięć o ich walce z powszechnej świadomości w społeczeństwie. Dziś historycy mówią, że zadano im śmierć trzeci raz - pokrywając ich szczątki wrzucone do bezimiennych dołów - kolejnymi warstwami betonu.

Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

Udział wzięli: Dagmara Hajduk i Magda Jasionczak z kl.8a, Urszula Błaszczuk, Diana Wilczura, Wiktoria Rudzka, Franek Koguciuk, Michał Świdroń i Antek Wierzbicki z kl.7a oraz Milena Różewicz i Patryk Hawryluk z kl.5a.

Nauczyciele odpowiedzialni za uroczystość: .A.Kośćiuk-Djabin, M.Wierzbicka, D.Prus

Na koniec uroczystości został podsumowany szkolny konkurs na plakat o Żołnierzach Wyklętych. Wpłynęło wiele pięknych prac, w związku z czym jury miało bardzo trudną decyzję. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce - Urszula Błaszczuk 7a

II miejsce - Julia Pedo II 7b

III miejsce - Aleksandra Taras 4a

wyróżnienie - Julia Mękal 7b

wyróżnienie - Wiktoria Garbacka 5b

Zwycięscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz rzeczowe ufundowane przez RR i Dyrektora Szkoły.

Gratulujemy !