POSPRZĄTANE :)

30 września 2023 r. kolejny już raz wzięliśmy udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA..

Nasz ,,kawałek" świata w tym roku to był las w miejscowości Husynne.

Szczególne podziękowania dla wszystkich uczestników.

W tym roku włączyły się do akcji przedszkolaki sealed i niezawodni rodzice uczniów.

W dniu 30 października 2023 r. grupa uczniów z naszej szkoły, niektórzy wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem uczestniczyła w akcji Sprzątanie lasu. Sprzątanie lasu odbywa się cyklicznie wśród naszej młodzieży w ramach Ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata.

Dzieci i młodzież z wielką chęcią zbiera odpady po ludziach, którzy dbają tylko o własne wygody, a nie o całość środowiska. Ważnym aspektem naszej akcji jest fakt , iż chętnych do porządkowania zaśmieconego lasu jest z roku na rok coraz więcej. Przy okazji uczymy się segregowania odpadów i mamy coraz większą świadomość ekologiczną.

W celu przypomnienia skażeń środowiska w wyniku zaśmiecania informujemy, iż:

Tyle „żyją’’ śmieci i co z tego wynika

• Plastik – w zależności od rodzaju – przetrwa 100-1000 lat, czyli 3-333 pokolenia, np. papierki po cukierkach i reklamówki – 400 lat, czyli 13 pokoleń,

• Puszki po napojach – te poleżą 200 lat, czyli 6 pokoleń,

• Opona samochodowa – będzie „zdobić’’ przyrodę nawet 300-500 lat, czyli 10-16 pokoleń,

• Pieluchy jednorazowe – rozkładają się 450 lat, czyli 15 pokoleń,

• Żyłka wędkarska – przetrwa 600 lat, czyli 20 pokoleń,

• Szklana butelka – ona będzie leżeć w lesie 4000 lat, czyli 133 pokolenia!

Grupą opiekowała się Pani Joanna Szewczuk-Taras i Pani Monika Walczuk.