Przystanek Wołyń

PODSUMOWANIE KONKURSU “PRZYSTANEK - WOŁYŃ”
W cyklu obchodów 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej nasza szkoła wraz z Parafią Rzymsko - Katolicką pw. Jana Nepomucena w Dorohusku oraz Wójtem Gminy Dorohusk zorganizowała konkurs historyczno - literacki pt. “Przystanek Wołyń - historia niezapomniana”. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub wywiadu upamiętniającego pomordowanych Polaków oraz utraconą kolebkę polskości - Kresy. Nadesłano 19 prac, ktróre oceniło jury w składzie: Małgorzata Wierzbicka - n-l polonista, Jarosław Wójcicki - dyrektor ZSP w Dorohusku, n-l, ks. Proboszcz Witold Gąciarz, Dariusz Prus - n-l historii.

Wyłoniono zwycięzców:
KATEGORIA WIERSZ:
I miejsce - Igor Kaleta - 11 lat, Zespół Szkół w Sawinie, op. Iwona Redko
II miejsce - Gabriel Mazurek - 11 lat, Zespół Szkół w Sawinie, op. Iwona Redko
III miejsce - Franciszek Koguciuk - 13 lat, ZSP w Dorohusku, op. Nina Soja
wyróżnienia:
Dominika Michalska - 14 lat, ZSP w Dorohusku, op. Marzena Grzywna
Wiktoria Nafalska - 13 lat, ZSP w Dorohusku,
Oskar Ciemniecki - 14 lat, Szkoła Podstawowa w Świerżach
KATEGORIA WYWIAD:
laureaci:
Alicja Krzeszczyk - 11 lat, ZS w Sawinie, op. Iwona Redko
Wiktoria Dubiel - 14 lat, ZSO w Dorohusku, op. Renata Sobczuk
Nagrodzeni oraz wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Parafię Rzymsko - Katolicką w Dorohusku oraz Radę Rodziców przy ZSP w Dorohusku, a także pamiątkowy tomik wierszy konkursowych.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły przyszli do szkoły w odświętnych strojach, które uświetniły przypięte błękitne kwiaty lnu, symbolizujące niewinną śmierć Wołynian. Następnie obejrzeliśmy montaż słowno - muzyczny. Uczennice kl. 7a [Nikola Koguciuk, Wiktoria Nafalska, Dagmara Prączko, Patrycja Prucnal, Dominika Hałas, Dagmara Hajduk, Magda Jasionczak] i czwartoklasista Patryk Hawryluk wyrecytowali przepiękne, nostalgiczne, ale i dramatyczne wiersze o
Wołyniu i strasznych wspomnieniach 1943 roku. W rolę narratorów wcielili się: Dagmara Hajduk i Szymon Kiryczuk. Zabrali oni nas w realia okupowanej Polski podczas II wojny światowej, a konkretnie w realia wołyńskiej prowincji lat 40-tych XX wieku. Całość miała podniosłą atmosferę towarzyszył szkolny poczet sztandarowy. Tło dla poezji stanowiła wspaniała instrumentalna muzyka Michała Lorenca i Krzesimira Dębskiego. Oprawa muzyczna, a także slajdy i krótkie filmiki, które uświetniały i dopełniały występ to domena Antoniego Wierzbickiego i Michała Świdronia z 6a. Rys historyczny o Kresach na wstępie wygłosił historyk Dariusz Prus. Powiedział m.in., że mamy prawo pamiętać o naszych Kresach i obowiązek przywracania pamięci o tych wszystkich, którzy na Kresach byli prześladowani i mordowani tylko dlatego, że byli Polakami.