NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Za tę Polskę wolną niepodległą,

Za Białego Orła w Koronie

Przysięgali, że oddadzą wszystko...

Nawet życie, gdy śmierć przyjdzie po nie.

Data 1 marca to nowe ważne święto w polskim kalendarzu tożsamości i pamięci. Nasze, powoli odkłamywane dziedzictwo. Szkoła w Dorohusku od wielu już lat przywraca pamięć bohaterów walk tzw. II konspiracji z lat 1944 – 63, czyli Żołnierzy Wyklętych. Oni to stanęli do nierównej walki z reżimem przywiezionym na sowieckich czołgach.

Uroczystość szkolna upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych Żołnierzy odbyła się w czwartek 2 marca na hali widowiskowo- sportowej. Uczniowie przygotowali wzruszający montaż słowno muzyczny o historii uczestników powstania antykomunistycznego. Amelia Kogut z 8b, Agnieszka Juścińska z 5a, Magda Jasionczak z 7a, Wiktoria Rudzka i Szymon Kiryczuk z 6a opowiedzieli kim byli i skąd się wzięli Żołnierze Wyklęci?  Skąd się wzięło to powojenne podziemie niepodległościowe?   Patryk Hawryluk z 4a i Magda Jasionczak  recytowali łapiące za serce poezje.

Krzysztof Litwiniuk z Mateuszem Prucnalem dopełniali wszystko muzyką i filmem. Patriotyczny rock oraz sugestywny obraz z walk i życia tamtych lat. W klimat  leśnych obozowisk, ciemnych nocy i ludzkich rozterek na śpiewająco wprowadził nas chór szkolny wiązanką pieśni partyzanckich { Diana Wilczura i Ula Błaszczuk z 6a oraz Lena Kogut i Wiktoria Jesionczak z 5a}.

Druga część to przedstawienie historyczne zagrane przez Z. Soborską z 4b i M. Juścińskiego z 8a. Zagrali dwójkę dziennikarzy, którzy mieli napisać relację z otwarcia wystawy o Żołnierzach Wyklętych. Pani dziennikarka była bardzo sceptyczna co do rangi tej pracy i wykazywała wielkie luki w wiedzy historycznej. Starszy bardziej doświadczony życiowo i zawodowo kolega po fachu miał jej to wszystko poukładać.

Jak na święto narodowe przystało był hymn, był poczet sztandarowy, były przemówienia i były kwiaty złożone pod Pomnikiem Niepodległości. Możemy powiedzieć, że nasza społeczność ZSP w Dorohusku ...zachowała się jak trzeba... .

Wspomnienia z akademii 11 Listopada