Mikołajki

Mikołajki to święto bardzo stare. Już w okresie średniowiecza utarł się zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w wigilię tego dnia. Mało kto wie, że do XIX wieku imieniny św. Mikołaja były na ziemiach polskich dniem wolnym od pracy.

W XIX wieku na ziemiach polskich święty Mikołaj odwiedzał domy wraz z aniołkiem i diabłem. W trakcie wizyt przepytywał najmłodszych z pacierza i dopytywał rodziców o sprawowanie ich pociech. Grzeczne dzieci otrzymywały tego dnia słodycze; z kolei te, które zachowywały się nieodpowiednio dostawały rózgi. W naszej szkole w dniu 7 grudnia, pomimo jesiennej pogody jak zwykle Mikołaj pamiętał o naszych najmłodszych. Dzień Świętego Mikołaja jest wciąż dużą radością dla wszystkich dzieci, zarówno tych dużych, jak i tych małych. Najmłodszy uczniom naszej placówki Mikołaj wręczał prezenty. Starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjaliści obdarowywali się upominkami. Oczywiście duża część uczniów pamiętała o odpowiednim stroju co wywołało wiele uśmiechów sympatii na twarzach dorosłych.

Do zobaczenia za rok!