Narodowe Czytanie

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą jubileuszowej, dziesiątej już z kolei akcji pt. Narodowe Czytanie, która miała miejsce w naszej szkole 25 października. Została ona połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

" Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Całe przedsięwzięcie dotyczyło czytania "Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej i skierowane było do uczniów klas starszych. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali fragmentów dramatu czytanych przez swoich nauczycieli, wychowawców, gości zaproszonych oraz  swoje koleżanki i kolegów, przenosząc się w wyobraźni do krakowskiej kamienicy, gdzie przy piecu toczyły rozmowę dwie siostry Hesia i Mela.

W celu  promowania czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych zostały zorganizowane konkursy czytelnicze, wystawa prac plastycznych, słodki upominek dla każdego czytelnika.

Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworu, serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy !

Bardzo dziękuję Gminnej Bibliotece Publicznej w Dorohusku za współorganizację wydarzenia.

Zapraszam do galerii zdjeć

fot. Beata Soczyńska