Dąb Niepodległości

Czas bardzo szybko płynie i to już trzy lata minęły od pięknej uroczystości zasadzenia Dębu Niepodległości przy szkole w Dorohusku. Miało to miejsce 3 maja anno domini 2018, czyli pół roku przed odsłonięciem Pomnika Niepodległości.

Po uroczystościach kościelnych uczestnicy mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny wraz pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Szkołę Podstawową im. kpt. Kazimierza Filipowicza "Korda" oraz Przedszkole Samorządowe, gdzie odbyły się dalsze obchody i sadzenie "Dębów Niepodległości".

Inicjatorką tego, by włączyć się do  się do akcji sadzenia dębów była poprzednia dyrektor Szkoły Podstawowej Alina Prus, w czym wsparcia jej udzielił proboszcz parafii Dorohusk ks. Ryszard Winiarski.

Tu warto wyjaśnić, że działania te nawiązują do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

Oficjalnego posadzenia dębów dokonali: Wójt Gminy - Wojciech Sawa, Dyrektor Szkoły Podstawowej - Alina Prus, Dyrektor Przedszkola Samorządowego - Maria Pawłowicz, przedstawiciel Nadleśnictwa Chełm - Wojciech Iżycki oraz Mirosław Sawicki - Prezes Rady Okręgowej Koła Łowieckiego w Chełmie. Całą uroczystość uświetnił leśniczy Michał Jakubowski, odgrywając na rogu myśliwskim tradycyjne utwory leśników.

Podczas uroczystości obecni byli kombatanci, weterani, przedstawiciele władz samorządowych, państwowych, dyrektorzy, kierownicy instytucji, służby mundurowe oraz organizacje pozarządowe. Nie zabrakło również Pocztów Sztandarowych: Rady Gminy, Katolickiego Stowarzyszenia "Iskra", Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych niesiony przez Harcerzy SP Dorohusk, Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dorohusku, Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Chełmie, Szkoły Podstawowej im. kpt. Kazimierza Filipowicza „Korda” w Dorohusku oraz Szkoły Podstawowej im. ppłk Jana Szatowskiego ps. "Kowal" w Świerżach.