Sprawdzian ósmoklasisty

SPRAWDZIAN ÓSMOKLASISTYNatarcie Samsunga, prawda po latach i GIFy w kosmosie, czyli ...

Sprawdzian planowany był na miesiąc kwiecień.
Z uwagi na zawieszenie nauki stacjonarnej egzaminy przełożono.

Przypominamy o obowiązkach ciążących na uczniach kończących
w tym roku naszą szkołę.

Dodatkowo Magda, Karolina i Oliwka przygotowały krótkie notatki dotyczące solidnego przygotowania się do egzaminu:

Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?

Jak przebiega egzamin ?

1. DZIEŃ                                           2. DZIEŃ                                                       3. DZIEŃ

Język polski                                                         Matematyka                                                                          Język obcy

120 minut                                                        100 minut                                                                         90 minut

Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem)przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).
Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki –jeżeli trzeba je wykonać –
zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

Co trzeba wiedzieć o zadaniach w arkuszu?

• Zadania zamknięte: które wymagająwskazania poprawnej odpowiedzi z pośród podanych

• Zadania otwarte: które wymagają zapisania i rozwiązania i odpowiedzi.

Wynik egzaminu[%]

Egzaminu nie można nie zdać. Samo podejście do egzaminu jest równoznaczne z jego zaliczeniem. Jeśli jednak zależy ci na dostaniu się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, powalcz o jak najlepsze wyniki. Mogą być one ważne podczas rekrutacji do wybranej przez ciebie szkoły. Wyniki zostaną podane w dniu zakończenia roku szkolnego i będą wyrażone w procentach.

Zadania zamknięte- o czym musisz pamiętać?

• Jeśli do zadania zamkniętego podanych jest kilka proponowanych odpowiedzi, zawsze tylko jedna z nich jest poprawna. Twoim zdaniem jest wskazanie tej jednej właściwej i zaznaczenie jej na karcie odpowiedzi.

• Uważaj na odpowiedzi, które na pierwszy rzut oka wydają się prawidłowe. Często przedstawione możliwości różnią się od siebie nieznacznie, przez co nietrudno pomylić odpowiedź prawidłową z błędną.

• Jeżeli po przeniesieniu odpowiedzi na kartę okaże się, że jednak chcesz ją zmienić, otocz kółkiem błędną odpowiedź i zaznacz inny wariant.

• Pamiętaj, że jeśli zaznaczysz więcej niż jedną odpowiedź, to otrzymasz 0 punktów.

• Nie zostawiaj zadań zamkniętych bez wskazania odpowiedzi. Gdy nie jesteś pewien, wybierz najbardziej prawdopodobną.

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny?

Cały arkusz będzie zawierał od 19 do 23 zadań, za których będzie można zdobyć od 28 do 32 punktów.

• CZĘŚĆ 1. Zawiera 14-16 zadań zamkniętych i daje możliwość zdobycia około połowy punktów.

• CZĘŚĆ 2. W części 2. Jest 5-7 zadań otwartych.Za ich poprawne rozwiązanie otrzymasz pozostałe punkty.

Zadania otwarte- o czym musisz pamiętać?

• Nie sugeruj się liczbą punktów za zadania. Duża liczba punktów nie zawsze oznacza zadania trudne.

• Część punktów może być przyznana za poprawne, ale niepełne rozwiązanie.

• Każda poprawna metoda rozwiązania zostanie pozytywnie oceniona.

• Wykonuj rysunki pomocnicze - ułatwią one tobie i egzaminatorowi analizę zadania.

• Zapisuj nie tylko obliczenia, lecz także tok rozumowania.

• Odpowiedź formułuj precyzyjnie. Przed jej napisaniem przeczytaj ponownie treść zadania.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

1. Pamiętaj o systematyce!

2. Rozwiązuj dużo zadań!

3. Rób notatki i miej je w widocznym miejscu np. nad biurkiem!

4. Zaczynaj od zadań które są według ciebie najłatwiejsze!

5. Możesz sięgnąć o pomoc z internetu!

6. Bądź cierpliwy!

7. Wyznacz sobie cel!

8. Korzystaj z zajęć dodatkowych organizowanych przez nauczycieli!

9. Pozbądź się rozpraszaczy!

10. Bądź pozytywnie nastawiony!