Brzeźno

W dniu 13 czerwca 2018r. grupa uczniów z klasy VI b i VIIa wyruszyła na spacer po rezerwacie Brzeźno. Rezerwat „Brzeźno" wchodzi w skład kompleksu torfowisk węglanowych koło Chełma. Torfowiska te, to obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Kompleks ten ukształtował się pod wpływem warunków klimatycznych i specyficznego podłoża. Torf wypełnia zagłębienia w skałach zbudowanych z kredy piszącej, zalegającej bardzo płytko pod powierzchnią terenu. Dlatego też osady torfowe przesycone są węglanem wapnia, dzięki czemu torfowiska mają wyjątkowy dla tego typu ekosystemów odczyn zasadowy.

Zanim wyruszyliśmy na spacer Pan Paweł Łapiński omówił nam krótko historię rerzerwatu, opowiedział o florze i faunie tam występującej. Jedynie tutaj, niektóre rzadkie w Polsce zespoły roślinne, jak np. z kłocią wiechowatą czy z turzycą Buxbauma zajmują tak duże powierzchnie. W czasie wędrówki  po ścieżce przyrodniczej  mogliśmy łapać i podziwiać kolorowy świat motyli i roślin, które zachwycają swoim pięknem i zapachem. Grupą opiekowały się Panie Joanna Szewczuk Taras Monika Walczuk.