Dzień Niepodległości

Dnia 13 XI 2017r. w poniedziałek podczas  czwartej godziny lekcyjnej na hali widowiskowo- sportowej miało miejsce w Naszej szkole ważne i radosne wydarzenie. Piękny spacer po historii Polski słowem, dźwiękiem i obrazem, bo tak można nazwać uroczysty apel z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

          Spektakl wg autorskiego pomysłu jednego z naszych nauczycieli przygotowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Za całość odpowiedzialni byli nauczyciele: Dariusz Prus, Marzena Grzywna, Marcin Watras, Halina Mysakowska. Całość widowiska, które poruszało serca, jednocześnie bawiło i nauczało -  mogło się tylko udać przy zaangażowaniu, chęci współpracy i talencie artystycznym naszej młodzieży.

           W rolę narratorów wcielili się Ola Ostasz z III B i Arek Kryszczuk z III A, którzy  podtrzymywali odpowiedni nastrój oprowadzając nas po meandrach polskiej historii. ,,Pieśń konfederatów barskich" Juliusza Słowackiego recytowali chłopaki z II B Marek Błaszczuk i Kacper Plewa, wiersz o Kościuszce Marii Konopnickiej odtworzyli Krystian Albiniak z 7a razem z Kaliną Stopą z 6b. ,,Reduta Ordona" Adama Mickiewicza to popis Weroniki Iwańczuk z III B i Kasi Korzeniewskiej z II B [bardzo długi popis]. Kacper Kubiak również z II B z melodyjnym zaciągiem deklamował Inwokację ,,Pana Tadeusza" autorstwa zapewne znanego wszystkim. Magda Marciniak z klasy 6b profesjonalnie podeszła do trudnego wiersza Kornela Ujejskiego ,,Pamięci Traugutta". Włączył się z powodzeniem chór szkolny wykonując nowatorskie wykonanie kilku pieśni połączonych razem jako wiązanka patriotyczna. Rebeka Andryszczuk i Łukasz Sergijuk z II B to już znani z talentu recytatorskiego postacie naszej społeczności pięknie opowiedzieli o ,, Honorze Legionisty". Końcówka to duma i wzruszenie jakie biło z wiersza Artura Oppmana ,,Orlątko" o walce Orląt Lwowskich za polski Lwów pozwolił nam przeżyć ponownie Łukasz Sergijuk. Jeśli dodamy, że każdy wiersz, każda piosenka czy opowieść prowadzących oprawiona była obrazem prezentującym na ekranie postacie z historii, daty , mapy czy dokonania wielkich Polaków to całość wyszła imponująco. ,,Polonez husarii" Krzesimira Dębskiego czy ,,Pożegnanie ojczyzny" Michała Ogińskiego jako podkład do słów dodawały uroku. Również patriotyczny rock w wykonaniu zespołów Horytnica, Złe Psy oraz Forteca były trafione wnosząc walor edukacyjny i artystyczny.

            Nie mogło zabraknąć  pocztu sztandarowego. Wszyscy tego dnia byli odświętnie ubrani więc najważniejsze święto narodowe- 11 Listopada obchodzone było u Nas tak jak na to zasługuje - z powagą i radośnie.

Autor: Dariusz Prus

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie