Wycieczka do Białowieży

W dniach 15-16.05.2017 r. czterdziestu ośmiu uczniów ZSO w Dorohusku brało udział w wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego.

Uczniowie w trakcie wycieczki zapoznali się z formą ochrony jaką jest park narodowy oraz znaczenie Puszczy Białowieskiej na skalę światową . Poznali w skrócie historię założenia tego parku i jego znaczenie dla polskiej przyrody, oraz znaczenia fauna chronionej w parku i problemy jakie stwarza dla mieszkańców-sąsiadów parku. Młodzież miała okazję porównać las terenu gminy Dorohusk z lasem nie sadzonym przez człowieka.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach i zwiedzaniu Muzeum Przyrodniczo-Leśnego gdzie z bliska mogli poznać prezentowane zbiorowiska leśne odtworzone zgodnie z naturalnie występującymi w BNP oraz ich mieszkańcami, Parku Pałacowego.

Następnie uczniowie przeszli ścieżkami dydaktycznymi ,,Dęby Królewskie”, na tej ścieżce uczniowie zobaczyli jak zmienia się las pod wpływem działania różnych czynników (czas, szkodniki, a także ingerencji człowieka), w jaki sposób następuje proces obumierania i odtwarzania się lasu. Na ścieżce ,,Żebra żubra” młodzież, w trakcie przejścia mogła obserwować jakie znajdują się tam zbiorowiska leśne z ich różnorodnymi gatunkami: od lasu na terenie podmokłym przez bór do grądu.

W zwierzyńcu Rezerwatu Pokazowego Żubrów uczestnicy mogli oglądać żywe zwierzęta: żubry, wilki, rysie, sarny. Usłyszeli od prowadzącego o biologii tych zwierząt.