Cementownia

W dniu 25 kwietnia 2018r. klasa VIb i VIIa z wychowawczyniami wyruszyły na zwiedzanie firmy Cemex w Chełmie. Firma Cemex  Jest producentem cementów portlandzkich, portlandzkich popiołowych wapiennych, mieszanych oraz cementów specjalnych, w tym dla budownictwa drogowego. Zakład Cementownia Chełm jest producentem cementu od 1960 roku. Ostatnią dużą i do tej pory najważniejszą inwestycją w zakładzie, była budowa nowoczesnej linii produkcji klinkieru metodą suchą.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od ubrania się w odzież ochronną, kaski i okulary, gdyż bez tego zabezpieczenia nie moglibyśmy być wpuszczeni na teren zakładu. Następnie wyposażeni w odzież wyruszyliśmy na zwiedzanie kopalni kredy, która swoją wielkością wywarła na nas olbrzymie wrażenie.

Po odwiedzeniu kopalni przejechaliśmy do zakładu produkującego klinkier.Z zainteresowaniem słuchaliśmy przewodnika, który oprowadzał nas po zakładzie. Klinkier w Chełmie produkowany jest na nowej nitce technologicznej. Metoda ta cechuje się dużą wydajnością. W ślad za za czym  idą niskie wskaźniki emisji pyłów i gazów oraz niskie koszty produkcji. Właśnie do produkcji klinkieru wykorzystuje się kredę z własnej kopalni oraz glinę, pyły wapienne, dodatki żelazonośne i krzemionkę, pozyskiwane na rynku. zaciekawieniem zwiedzaliśmy laboratorium, gdzie są wykonywane szczegółowe badania każdej wyprodukowanej partii klinkieru.

Kolejnym punktem programu było oglądanie spalarni paliw alternatywnych. Cementownia Chełm była jedną z pierwszych cementowni w Polsce, która zainwestowała w rozwój w zakresie spalania paliw alternatywnych, biorąc pod uwagę zarówno koszty produkcji, jak i aspekty ekologiczne. Paliwa alternatywne to odpowiednio wysortowane i przetworzone odpady zawierające energię. Zadziwiającym jest fakt iż mogą one powstawać z odpadów tekstylnych, papierowych, tworzyw sztucznych, zużytych olejów spożywczych i innych.

Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w tele pizzy w Chełmie.