Regulamin stypendiów

przyznawania oraz wypłacania stypendiów za wyniki w nauce
lub osiągnięcia sportowe

Regulamin przyznawania oraz wypłacania stypendiów za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe opracowany został na podstawie art. 90g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2017r. poz. 2198  z póź. zm.).
Regulamin określa zasady, warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe.

I. Postanowienia ogólne

1. Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe.

2. Stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe udzielane uczniowi jest świadczeniem pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym.

3. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w semestrze, w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w semestrze, w którym przyznaje się to stypendium.

4. O przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe uczeń może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego semestru nauki w danym typie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.

5. Stypendium za wyniki w nauce nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej oraz uczniom klasy IV szkoły podstawowej do ukończenia I semestru nauki.

6. Stypendium za osiągnięcia sportowe nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej.

7. Dyrektor szkoły powołuje w szkole komisję stypendialną.

8. Średnią ocen, o której mowa w ust. 3, ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego.

9. Kwota stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe w gimnazjum jest wyższa o 20% od kwoty stypendium w szkole podstawowej.

II. Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium

1. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi szkoły podstawowej uprawnionemu do stypendium, który uzyskał na zakończenie danego semestru nauki:
    a) średnią ocen z przedmiotów przynajmniej 5,00;
    b) wzorowe, bardzo dobre lub dobre zachowanie;
    c) dobre, bardzo dobre i celujące oceny ze wszystkich zajęć edukacyjnych;

2. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi gimnazjum uprawnionemu do stypendium, który uzyskał na zakończenie danego semestru nauki
    a) średnią ocen z przedmiotów przynajmniej 5,00;
    b) wzorowe, bardzo dobre lub dobre zachowanie;
    c) dobre, bardzo dobre i celujące oceny ze wszystkich zajęć edukacyjnych;

3.  Stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który:
    a) zajął I-III miejsce we współzawodnictwie sportowym na szczeblu powiatowym, wojewódzkim w rozgrywkach indywidualnych lub zespołowych co najmniej 2 razy w semestrze;
    b) uzyskał co najmniej dobrą ocenę zachowania na zakończenie danego semestru;
    c) uzyskał na zakończenie danego semestru średnią ocen co najmniej 3,50 i nie posiada ocen niższych niż dostateczne;
    d) był szczególnie wyróżniającym się zawodnikiem w zawodach sportowych, grach zespołowych, dzięki któremu reprezentacja szkoły zajęła I-III miejsce;
    e) był solidnie i systematycznie trenującym oraz zawsze dyspozycyjnym zawodnikiem sportowym;
    f) wzorowo reprezentował szkołę na zawodach sportowych;
    g) uzyskał ocenę bardzo dobrą lub celującą z wychowania fizycznego w klasyfikacji semestralnej i końcowej.

III. Tryb i zasady rozpatrywania wniosków stypendialnych

1. Wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe wychowawca składa do komisji stypendialnej, która przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią dyrektorowi szkoły.

2. Stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe nie może przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2016 r.  poz. 1518). Wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

3. Stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.

4. Termin składania wniosków, o których mowa w ust. 1 ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną.

5. Komisja stypendialna opiniuje wnioski w terminach ustalonych przez dyrektora.

6. Z każdego posiedzenia komisja sporządza protokół.

IV. Wypłaty stypendium

1. Stypendia za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe jest wypłacone uczniom raz w semestrze.

2. Stypendium wypłacane jest w formie gotówkowej.

3. Uczeń przy odbiorze stypendium musi okazać ważną legitymację szkolną.

4. Dyrektor szkoły informuje rodziców lub opiekunów prawnych o przyznaniu stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe poprzez dostarczenie pisemnego zawiadomienia.

V. Postanowienia końcowe

1. Regulamin podlega zatwierdzeniu przez radę pedagogiczną po uprzednim zaopiniowaniu przez radę rodziców i samorząd uczniowski.

2. Wzór wniosku o stypendium za wyniki w nauce  stanowi załącznik nr 1 do tego regulaminu.

3. Wzór wniosku o stypendium za osiągnięcia sportowe stanowi załącznik nr 2 do tego regulaminu.

4. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.