Nocne obserwacje nieba w Dorohusku

W dniu ( a raczej nocy ) 22 czerwca 2016 roku przy szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Z inicjatywy i na zaproszenie dyrektora szkoły p. Alinę Prus wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w nocnej obserwacji nieba. Tego dnia do szkoły przybyła czteroosobowa ekipa fascynatów kosmosu z firmy „Planetarium” zaopatrzona w 3 profesjonalne teleskopy. Wszystko zaczęło się około godziny 21 od prezentacji i prelekcji wygłoszonej przez dr Wojciecha Króla.

Gdy na niebie jako pierwszy ukazał się Jowisz rozpoczęły się obserwacje. Niesamowite emocje towarzyszyły wszystkim oglądającym tę planetę wraz z  jej księżycami. Obserwowaliśmy również widoczne na niebie jeszcze dwie planety: Marsa i Saturna w zjawiskowym pierścieniu. Pięknie prezentował się również księżyc, który był wtedy jeszcze w pełni. Odszukaliśmy na niebie Wielki i Mały Wóz. Wszyscy dowiedzieli jak odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną. Przez teleskopy oglądaliśmy najbardziej charakterystyczne i najjaśniejsze gwiazdy: Syriusza, Wegę, Alfa Centauri, Deneba,  Heneba, itd. Udało się nam również wypatrzyć satelity. Szukaliśmy też Srebrzystych Obłoków.
Nocna przygoda z Kosmosem trwała do północy i nie byłoby jej końca gdyby nie chmury, które zaczęły przysłaniać niebo. Ponieważ uczestnicy tego swoistego pikniku czuli ciągle niedosyt, zapadła decyzja, by powtórnie spotkać się pod gwiazdami we wrześniu lub październiku. Mamy nadzieję, że jesienią będzie u nas gościł również szef tej  firmy p. Tomasz Zajączkowski, który wówczas przebywał w NASA w USA i tylko duchowo łączył się z nami.
Na kolejne, jesienne spotkanie z Kosmosem serdecznie zaprasza dyrektor ZSO w Dorohusku.