Ogród botaniczny w Lublinie

W dniu 10 czerwca 2016r. Uczniowie klas IVb, Va i Vb wyruszyli na wycieczkę do Lublina w ramach realizacji projektu ekologicznego współfinansowanego z Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Lublinie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczniowie dzięki temu mieli możliwość przeniesienia się w dawne czasy, które mogą pamiętać jeszcze nieliczni przedstawiciele starszego pokolenia. Ekspozycje prezentowane przez muzeum to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza , które cechuje swoisty klimat i charakter. Odwiedzając kolejne obiekty i można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum stała się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego – spotkania z przeszłością.

Następnie przeszliśmy do Ogrodu Botanicznego. Lubelski ogród położony jest w dolinie rzeki Czechówki i obejmuje jej fragment, przylegające od strony zachodniej zbocze przecięte trzema lessowymi wąwozami oraz część płaskowyżu. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami wynoszą około 40 m. Sam przegląd działów, w jakie pogrupowane są hodowane w Ogrodzie rośliny, daje wyobrażenie o różnorodności kolekcji. Zobaczyliśmy różnorodne wystawy i hodowle roślin z całego świata. Rośliny zostały pogrupowane w następujące działy.

• Dział Roślin Cebulowych i Bulwiastych Dział Dendrologii (Arboretum)
  • Dział Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy
  • Rośliny Biblijne
  • Dział Flory Polski
  • Dział Roślin Górskich (Alpinarium)
  •  Dział Roślin Ozdobnych
  • Rosarium
  • Dział Systematyki Roślin
  • Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych
  • Dział Roślin Użytkowych
  • Dział Roślin Wodnych i Bagiennych.

Najwięcej emocji wzbudziło oglądanie ekspozycji roślin tropikalnych i ekspozycji kaktusów.

Wycieczkę zakończyliśmy obiadem na rynku w restauracji Magia.