Klub ucznia zdolnego

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku działa Szkolny Klub Ucznia Zdolnego.

Aby rozwijać się pod okiem nauczyciela w Szkolnym Klubie Ucznia Zdolnego uczeń musi spełniać następujące kryteria:

1. Dziecko jest uczniem ZSO w Dorohusku.
  2. Uczeń bierze udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych zgodnych z jego zainteresowaniami.
  3. Kandydata do Szkolnego Klubu Ucznia Zdolnego zgłasza nauczyciel danego przedmiotu i wychowawca na podstawie obserwacji jego poczynań naukowych.
  4. Lista kandydatów do Szkolnego Klubu Ucznia Zdolnego jest do wglądu przez cały rok na stronie internetowej ZSO w Dorohusku, a pod koniec roku szkolnego na stronie pojawia się lista z uczniami, którzy uzyskali Tytuł Ucznia Zdolnego.

Formy pracy jakie są przewidziane z uczniem zdolnym to praca indywidualna:

• samodzielna praca ucznia nad zagadnieniami wykraczającymi poza program nauczania wskazanymi przez nauczyciela (forma i czas realizacji wskazana przez nauczyciela, możliwość konsultacji z nauczycielem),
  • indywidualizacja nauki na lekcjach (referaty, rozwiązywanie trudniejszych problemów w ramach opracowanego materiału, dodatkowe prace domowe i długoterminowe),
  • indywidualizacja nauczania poprzez realizację zadań interdyscyplinarnych (prezentacje multimedialne, słowniczki tematyczne, itp.),
  • zachęcanie ucznia do samodzielnego uczestnictwa w wydarzeniach pozaszkolnych takich jak:  spotkania , wystawy, koncerty, warsztaty, kółka zainteresowań.

Inne formy pracy:

• konkursy szkolne,
  • konkursy pozaszkolne,
  • pokazy, przeglądy, prezentacje,
  • prowadzenie zajęć dla innych uczniów,
  • zawody, turnieje, mecze.

Nauczyciel przygotowuje plan pracy z uczniami. Uczniowie informowani są jak będzie przebiegała praca przez cały rok. Plany pracy są przygotowywane dla każdego ucznia i pozostawione do wglądu u dyrektora szkoły.

Procedura otrzymania tytułu Ucznia Zdolnego:

1. Uczniowie otrzymują tytuł Ucznia Zdolnego na podstawie udokumentowanych osiągnięć. Dokumentacja powinna zawierać: dyplomy konkursów, zaświadczenia dotyczące przeprowadzonych lekcji wystawione przez nauczyciela przedmiotu, zaświadczenia o innych sukcesach.
  2. Uczeń pracuje na Tytuł Ucznia Zdolnego z wielu przedmiotów jednocześnie.
  3. Nad dokumentacją potwierdzającą aktywność ucznia bezpośrednią opiekę sprawuje nauczyciel przedmiotu i wychowawca.
  4. Podsumowaniem działalności Szkolnego Klubu Ucznia Zdolnego jest Szkolny Tydzień Ucznia Zdolnego w trakcie, którego uczeń prezentuje efekt rocznej pracy.

Szkolny Tydzień Ucznia Zdolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku to niesamowite święto nauki, które odbywa się na przełomie maja i czerwca. Uczniowie prezentują swoją wiedzę, osiągnięcia, przygotowują wystawy, prezentacje artystyczne, prezentacje z różnych przedmiotów.

„Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka...”

pod takim hasłem obchodzimy każdego roku  Ogólnopolski Dzień Odkrywców  Talentów.

Już  4 rok jesteśmy  Szkołą Odkrywców Talentów.

Wszelkie informacje dotyczące pracy z uczniem zdolnym znajdą Państwo na stronie www.ore.edu.pl w zakładce: uczeń zdolny.